Často kladené otázky

Čo je cieľom projektu?

Cieľom projektu Otvorené súdy je na základe verejne dostupných dát zvýšiť tlak na kvalitu slovenského súdnictva. Stránka pomocou týchto dát sprehľadňuje činnosť súdov a sudcov a umožňuje ich porovnanie.

Dlhodobým cieľom Transparency International Slovensko je prispieť k vývoju kvalitatívnych aj kvantitatívnych indikátorov, ktoré by umožňovali merať kvalitu a zmeny kvality v súdnictve na úrovni súdov a sudcov.

Čo môžem na portáli robiť?

Stránka poskytuje informácie o činnosti súdov, profily sudcov, minulé aj budúce pojednávania a množstvo súdnych rozhodnutí.

Viete mi poskytnúť právne poradenstvo?

Právna poradňa nie je súčasťou tohto projektu. V prípade, že právnu radu hľadáte, môžete sa obrátiť na Centrum právnej pomoci. Úlohou centra je však pomoc materiálne znevýhodneným, ktorí si inú právnu pomoc dovoliť nemôžu, no s jednoduchými vecami Vám môžu poradiť. Tiež si môžete priamo vyhľadať advokáta na stránke Slovenskej advokátskej komory, na ktorého sa obrátite.

Kto sú autori projektu?

Autormi projektu sú Samuel MolnárPavol Zbell (bývalí členovia výskumnej skupiny PeWe na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave) a Transparency International Slovensko.

Kto to platí?

Projekt Otvorené Súdy vznikol vďaka podpore sekretariátu Transparency International v Berlíne a projektu Reštart Slovensko organizovaného Centrom pre filantropiu.

Za hosting projektu ďakujeme spoločnosti Websupport.

Ako môžem pomôcť?

Používajte stránku, dajte o nej vedieť známym, ktorých by mohla zaujímať. Sledujte novinky na sociálnych sieťach FacebookTwitter, a ak ste programátor tak určite aj na sieti GitHub.

Pridajte sa a podporte tento projekt, aby sme mohli prinášať viac transparentnosti do slovenského súdnictva.

Odkiaľ pochádzajú použité dáta?

Portál využíva výhradne dáta zverejnené alebo sprístupnené nasledujúcimi verejnými inštitúciami:

Za vecnú správnosť dát autori nenesú zodpovednosť. Použité dáta boli normalizované a navzájom prepojené.

Mediálne dáta pochádzajú z článkov na spravodajských portáloch: SME.sk, Tyzden.sk, Webnoviny.sk, TVnoviny.sk, Pravda.sk, TREND.sk, Aktualne.sk. Odkazy na tieto články sú vyhľadávané automaticky na základe názvu súdu alebo mena a pôsobiska sudcu. Súdu ani sudcu sa týkať nemusia.

Ako často sú dáta aktualizované?

Za bežnej prevádzky plánujeme aktualizovať dáta o súdnych pojednávaniach denne. Dáta o súdnych rozhodnutich by sme radi aktualizovali najmenej raz za týždeň.

Našiel som chybu, čo mám spraviť?

Napíšte nám, prosím, čo najpresnejší popis chyby a zašlite nám ho e-mailom na kontakt@otvorenesudy.sk. Ak ste našli chybu v dátach, postupujte podobne.

Sú dáta úplné?

Dobrá otázka. Úplné v zmysle vernej, lepšej a použiteľnejšej kópie, by mali byť informácie o súdoch, sudcoch a súdnych rozhodnutiach.

Informácie o súdnych pojednávaniach by mali byť úplnejšie – Otvorené Súdy by mali poskytovať viac dát ako stránka ministerstva spravodlivosti.

A čo dátové chyby?

Tie sú náročnejšie na opravu – dáta mohli byť chybné pred tým ako sme ich získali, alebo sme niečo pokazili my. Snažíme sa, aby chýb bolo najmenej a do budúcna plánujeme pracovať na elegantnom riešení opravy chýb.

Nevidím Ústavný súd? Prečo?

Lebo k nemu momentálne nemáme dáta. Ústavný súd zverejňuje informácie o svojej agende samostatne, budeme sa snažiť tieto dáta na stránku získať.

Naozaj máme vyše 2 000 sudcov?

Nie. Na Slovensku máme približne 1 400 činných sudcov, ich presný aktuálny počet nevieme povedať – jednak pre zlé zdrojové dáta, ale aj preto, že sudcovia môžu mať prerušený výkon funkcie.

Kto sú tí zvyšní? Kto sú VSÚ?

VSÚ sú takzvaní „vyšší súdni úradníci“, ktorí pomáhajú sudcom a môžu vydávať aj vybrané súdne rozhodnutia. Celkovo ich je na Slovensku vyše 1 000.

Keďže Ministerstvo spravodlivosti nemá zoznam vyšších súdnych úradníkov, boli identifikovaní ako osoby, ktoré vydali súdne rozhodnutia a zároveň neboli v zozname sudcov ministerstva spravodlivosti. Následne boli označení ako „pravdepodobne VSÚ“.

Sudcovia nemajú uvedené predošlé pôsobisko. O tomto vieme. Sudcovia majú uvedené len aktuálne, prípadne posledné pôsobisko. Ak budeme mať kapacitu, radi vymyslíme spôsob ako mapovať činnosť aj na predchádzajúcich pôsobiskách.

Nie všetci sudcovia majú životopis a motivačný list. Aj o tomto vieme. Iba sudcovia, ktorí sa zúčastnili výberových konaní po roku 2012, majú tieto zverejnené údaje.

Aké rozhodnutia sú na stránke?

Na stránke by mali byť zverejnené všetky právoplatné konečné súdne rozhodnutia vydané po roku 2012, ako aj všetky súvisiace rozhodnutia, ktoré predchádzali týmto konečným rozhodnutiam. Dáta sú aktualizované z databázy Ministerstva spravodlivosti v týždenných intervaloch.

Úplne presne vysvetlené v zákone o súdoch.

Neviem nájsť rozhodnutie, ktoré existuje. Prečo?

Može ísť o jeden z nasledujúcich prípadov:

  • je tesne po jeho vydaní. Rozhodnutia musia byť zverejnené do 15 pracovných dní po nadobudnutí ich právoplatnosti,

  • šlo o rozhodnutie, v ktorom bola vylúčená verejnosť,

  • ešte sme ho nestihli stiahnuť a spracovať. Rozhodnutia na našej stránke sú aktualizované v najviac týždenných intervaloch,

  • niečo sa pokazilo.

Prečo je na stránke menej rozhodnutí než na stránkach ministerstva?

Vysvetlením sú najmä technické príčiny, a teda skutočnosť, že niektoré rozhodnutia nebolo možné stiahnuť ani po opakovaných pokusoch. Niektoré rozhodnutia zas boli uverejnené viackrát s rovnakým ECLI, resp. niektorým tento identifikátor chýba, a preto sa v našej databáze nenachádzajú.